skip navigation

Shelby Jensen and Will Chase Defend Their National Titles

07/24/2021, 2:00am CDT
By Kristen Henneman

Will Chase won his second straight men's epee national championship, becoming the first male fencer to defend his epee title since Ryan Estep in 2012 and 2013.


Shelby Jensen (second from left) awards the coaches medal after she won her fourth career national title.

(Colorado Springs, Colo.) – Shelby Jensen (Salt Lake City, Utah / Valkyrie Fencing Club) and Will Chase (Aiken, S.C.) both earned their second straight epee national championship on Friday at the Parafencing National Championships and July Challenge.

Fencing in the same city as where they won their 2019 titles in Salt Lake City, Jensen – who will compete at her first Paralympic Games next month – won her fourth career national championship after sweeping the titles in 2019. In defending his epee crown, Chase clinched his third career national championship after taking the epee and foil titles in 2019.

2021 Parafencing National Championships and July Challenge Results

Fencing in her hometown, Jensen went a perfect 6-0 in the first set of pools and then 5-1 to take the No. 1 seed, giving her a bye into the semifinals. Facing 13-year old Jillian Kosanovich (Denver, Colo. / Denver Fencing Center), who was competing at her first event on the North American Cup circuit, Jensen advanced to the final, 15-2.

The gold medal bout featured a matchup between two 2019 World Team members in Jensen and Victoria Isaacson (Poughkeepsie, N.Y. / The Phoenix Center), who won gold in epee at the last event, the 2020 January NAC. 

Isaacson reached the final by sweeping Patricia Dykes (Port Orange, Fla. / Zelkovic Fencing Academy), 15-0, and overcoming the No. 2 seed, four-time World Team member and 2021 Paralympic qualifier Ellen Geddes (Johnston, S.C.), 15-6.

Fencing for the national championship, Jensen came out on top by a score of 15-8. With the victory, she becomes the first female parafencers to win back-to-back epee titles since 2016 Paralympian Lauryn DeLuca (Parma, Ohio / Ohio State) in 2015 and 2016.

For Chase, the repeat victory marks the first male epee fencer to defend his title since 2012 Paralympian Ryan Estep (Florence, Miss.) won in 2012 and 2013.

Undefeated on the day, Chase went 7-0 in both sets of pools to take the No. 1 seed, and didn’t give up more than six points in each of his direct elimination bouts.

Following a 15-5 victory over James Downing (Centennial, Colo. / Denver Fencing Center), Chase guaranteed himself a medal.

In the semifinals, Chase bested Noah Hanssen (Ellicott City, Md. / Salle Palasz), 15-6, before claiming the championship with a 15-5 win over 2004 Paralympic bronze medalist Scott Rodgers (Highlands Ranch, Colo. / Denver Fencing Center).

Rodgers, who returned to competition in Salt Lake City for the first time since he won the men’s epee national championship over a decade ago in 2010, cruised past Nicholas Badeaux (Arlington, Texas / Fencing Institute of Texas), 15-1, before defeating Mason Hall (South Salt Lake, Utah / Salt City Swords Fencing Club) – who was competing at his first national event – by a score of 15-6.

For Hanssen, the bronze marked his eighth straight event on the NAC circuit he’s attended where he’s earned a podium finish.

Top eight results are as follows:

Parafencing Men’s Epee National Championships
1. Will Chase (Aiken, S.C.)
2. Scott Rodgers (Highlands Ranch, Colo. / Denver Fencing Center)
3. Noah Hanssen (Ellicott City, Md. / Salle Palasz)
3. Mason Hall (South Salt Lake, Utah / Salt City Swords Fencing Club)
5. Tim Kortenkamp (East Palo Alto, Calif.)
6. Terre Engdahl (Lakewood, Colo. / Denver Fencing Center)
7. Nicholas Badeaux (Arlington, Texas / Fencing Institute of Texas)
8. James Downing (Centennial, Colo. / Denver Fencing Center)

Parafencing Women’s Epee National Championships
1. Shelby Jensen (Salt Lake City, Utah / Valkyrie Fencing Club)
2. Victoria Isaacson (Poughkeepsie, N.Y. / The Phoenix Center)
3. Ellen Geddes (Johnston, S.C.)
3. Jillian Kosanovich (Denver, Colo. / Denver Fencing Center)
5. Terry Hayes (North Fort Myers, Fla. / Southwest Florida Fencing Academy)
6. Patricia Dykes (Port Orange, Fla. / Zelkovic Fencing Academy)
7. Julie Grant (Seattle, Wash. / Salle Auriol Seattle)

Cadet Men’s Foil July Challenge
1. Ethan Um (Concord, Mass. / Marx Fencing Academy)
2. Andrew Chen (Lexington, Ky. / Bluegrass Fencers’ Club)
3. Liam Bas (Fair Lawn, N.J. / Gutkovskiy Fencing Academy)
3. Castor Kao (Needham, Mass. / Star Fencing Academy)
5. Jeidus Deseranno (Grosse Pointe Shores, Mich. / Renaissance Fencing Club)
6. Spencer Burke (El Cajon, Calif. / Elite International Fencers Club)
7. Peter Bruk (Hoboken, N.J. / Gutkovskiy Fencing Academy)
8. Dashiell Lin (San Francisco, Calif. / Massialas Foundation)

Cadet Women’s Epee July Challenge
1. Sarah Gu (Warren, N.J. / Medeo Fencing Club)
2. Yasmine Khamis (Grapevine, Texas / Alliance Fencing Academy)
3. Waiyuk Lin (CAN)
3. Kyle Fallon (Greenwich, Conn.
5. Leehi Machulsky (San Jose, Calif. / Academy of Fencing Masters)
6. Alexandra Drovetsky (Martinsville, N.J. / Medeo Fencing Club)
7. Sumin Lee (Las Vegas, Nev. / Battle Born Fencing Club)
8. Anousheh Reid (Watchung, N.J. / Medeo Fencing Club)

Junior Men’s Saber July Challenge
1. Adam Lai (Plano, Texas / Globus Fencing Academy)
2. Samir Travers (Newton, Mass. / Boston Fencing Club)
3. Matthew Limb (Northridge, Calif. / Avant Garde Fencers Club)
3. Connor Liang (San Diego, Calif. / Laguna Fencing Center)
5. Nicholas Harvey (Atlanta, Ga. / Nellya Fencers)
6. Andrew Johnson (Ridgewood, N.J.)
7. Sean Moon (Needham, Mass. / University of Notre Dame)
8. Ronald Anglade Jr. (Alpharetta, Ga. / Nellya Fencers)

Junior Team Men’s Epee July Challenge
1. 2018 Cadet Super Team: Justin Haddad, Ryan Lee, Noah Silvers and Ted Vinnitchouk
2. Alliance Fencing Academy 1: Mihir Kumashi, Alexander Liu, Ark Ma and Miles Weiss
3. BBFC Gold: Nicholas Candela, Matthew Dao and Riley Robinson
4. EFA OB’s: Tyler Cho, Ethan Kim and Jack Kropp
5. MFA: Arthur Andreev, Coby Lai, Owen Tucker and Maximo Zafft
6. Medeo: Clark Kokenge, Reid Kokenge, Anitya Kumar and Zachary Emanuel Suico
7. SJJ Cavaliers: Alexander Jin, Owen Jin and Ayush Shah
8. Alliance Fencing Academy 2: Andrew Graber, Chandrashekar Jayendra, Rishi Shiv and Evan Xu

Junior Team Women’s Saber July Challenge
1. OFA: Vivian Lu, Magda Skarbonkiewicz, Siobhan Sullivan and Xinyan Chen
2. Sara’s Angels: Chelsea Delsoin, Madison Four-Garcia, Chloe Gouhin and Fiona Neibart
3. Team Nellya: Ella Greenbaum, Nithya Guthikonda, Kunling Tong and Chloe Williams
4. Nazlymov Fencing: Madeline Engelman-Sanz, Tatiana Nazlymov and Natalie Olsen
5. South Bay Fencing Academy: Charmaine Andres, Katherine Andres and Janna Freedman
6. Manhattan Fencing: Isabela Carvalho, Karis Ligh, Kaitlyn Pak and Hava Stone
7. Laguna Fencing Center: Stephanie Cao, Victoria Fang, Madeline Huang and Sarah Lacson
8. Zeta Ladies: Sophia Bililies, Emily Chiang, Victoria Gorman and Nisha Hild

Tag(s): Latest News