skip navigation

Division I and Wheelchair Nationals Come to Portland This Weekend

04/13/2011, 3:00am CDT
By No Author

(Colorado Springs, Colo.) – The top Division I and wheelchair fencing athletes in the United States will vie for National titles this weekend at the USA Fencing Division I and Wheelchair National Championships in Portland, Ore.

Competition will begin on Friday and continue through Monday at the Oregon Convention Center (Halls C & D), 777 NE Martin Luther King Jr. Blvd.

The Division I Nationals is the premier domestic event in the United States for Olympic hopefuls and will serve as part of the qualifying process for the 2011 Senior World Championship and Pan American Games Teams. Among the athletes scheduled to compete in the Division I Nationals are at least six past World or Olympic medalists and 29 former World or Olympic Team members:

Saber

  • Tim Morehouse (New York City, N.Y.), 2008 Olympic silver medalist
  • James Williams (New York City, N.Y.), 2008 Olympic silver medalist
  • Dagmara Wozniak (Avenel, N.J.), three-time Senior World Team member
  • Daria Schneider (New York City, N.J.), two-time Senior World Team member
  • Daryl Homer (New York City, N.Y.), two-time Senior World Team member
  • Benjamin Igoe (Staten Island, N.Y.), two-time Senior World Team member
  • Ibtihaj Muhammad (Maplewood, N.J.), 2010 Senior World Team member
  • Monica Aksamit (Matawan, N.J.), 2009 Senior World Team member

Foil

  • Emily Cross (New York City, N.Y.), 2008 Olympic silver medalist
  • Miles Chamley-Watson (Philadelphia, Pa.), fifth-place finisher at the 2010 Senior World Championships
  • Kurt Getz (Rye, N.Y.), seventh-place finisher at the 2009 Senior World Championships
  • Doris Willette (Lafayette, Calif.), four-time Senior World Team member
  • Nzingha Prescod (Brooklyn, N.Y.), two-time Senior World Team member
  • Lee Kiefer (Lexington, Ky.), two-time Senior World Team member
  • Alexander Massialas (San Francisco, Calif.), two-time Senior World Team member
  • Nicole Ross (New York City, N.Y.), 2010 Senior World Team member
  • Ambika Singh (Skillman, N.J.), 2009 Senior World Team member
  • Ariel DeSmet (Troutdale, Ore.), 2008 Senior World Team member
  • David Willette (Lafayette, Calif.), 2008 Senior World Team member

Epee

  • Seth Kelsey (Colorado Springs, Colo.), two-time Olympian and 2010 World silver medalist
  • Cody Mattern (Colorado Springs, Colo.), 2004 Olympian and 2010 World silver medalist
  • Ben Ungar (Bronx, N.Y.), 2010 World silver medalist
  • Soren Thompson (New York City, N.Y.), seventh-place finisher at the 2004 Olympic Games
  • Kelley Hurley (San Antonio, Texas), 2008 Olympian
  • Courtney Hurley (San Antonio, Texas), five-time Senior World Team member
  • Lindsay Campbell (Brooklyn, N.Y.), four-time Senior World Team member
  • Eric Hansen (Los Angeles, Calif.), four-time Senior World Team member
  • Maya Lawrence (Teaneck, N.J.), three-time Senior World Team member
  • Lauren Willock (Astoria, N.Y.), 2010 Senior World Team member

All seven of the U.S. Team members that earned podium finishes in foil at the Junior World Championships last week in Jordan will be competing in the Division I Nationals as well, including:

  • Alexander Massialas (San Francisco, Calif.), 2011 Junior World Champion (team) and silver medalist (individual)
  • Nzingha Prescod (Brooklyn, N.Y.), 2011 Junior World Champion (individual) and silver medalist (team)
  • Lee Kiefer (Lexington, Ky.), 2011 Junior World silver medalist (individual and team)
  • Margaret Lu (Greenwich, Conn.), 2011 Junior World silver medalist (team) and bronze medalist (individual)
  • Race Imboden (Brooklyn, N.Y.), 2011 Junior World Champion (team)
  • David Willette (Lafayette, Calif.), 2011 Junior World Champion (team)
  • Brian Kaneshige (Mapelwood, N.J.), 2011 Junior World Champion (team)

Top wheelchair fencers will compete in Portland during the Wheelchair National Championships, including the following members of the 2010 Wheelchair World Championship Team: Catherine Bouwkamp (Fishers, Ind.), Ryan Estep (Florence, Miss.) and Joseph Brinson (Brandon, Miss.)

The weekend also will include competition in the North American Cup E in which athletes ages 14 and under will compete in Youth 14, Youth 12 and Youth 10 divisions.

Competition schedule is as follows:

Friday, April 15
8:30 a.m.
Division I Men’s Epee
Wheelchair Men’s Saber
Y14 Men’s Team Foil
Y12 Men’s Saber

Noon
Y10 Men’s Foil
Y10 Women’s Epee
Y12 Women’s Foil

1 p.m.
Division I Women’s Saber
Division I Men’s Team Saber
Y14 Women’s Team Epee

6 p.m.
Division I Men’s Epee Semifinals and Gold Medal Bouts

6:30 p.m.
Division I Women’s Saber Semifinals and Gold Medal Bouts

Saturday, April 16
8:30 a.m.
Division I Men’s Team Epee
Division I Men’s Saber
Division I Women’s Foil
Wheelchair Men’s Epee
Y12 Men’s Epee

12:30 p.m.
Y14 Men’s Foil
Y12 Women’s Saber

1 p.m.
Division I Women’s Team Saber

6 p.m.
Division I Men’s Saber Semifinals and Gold Medal Bouts

6:30 p.m.
Division I Women’s Foil Semifinals and Gold Medal Bouts

Sunday, April 17
8:30 a.m.
Division I Women’s Epee
Wheelchair Men’s Foil
Y14 Men’s Team Epee

11:30 a.m.
Division I Men’s Team Foil

Noon
Y10 Men’s Epee
Y14 Women’s Team Saber


1 p.m.
Y12 Men’s Foil

1:30 p.m.
Y14 Women’s Foil
Wheelchair Women’s Foil

2 p.m.
Y14 Men’s Saber

6 p.m.
Division I Women’s Epee Semifinals and Gold Medal Bouts

Monday, April 18
8:30 a.m.
Division I Men’s Foil
Y14 Men’s Epee
Y10 Women’s Foil
Y14 Women’s Saber

Noon
Y14 Women’s Team Foil

12:30 p.m.
Y14 Men’s Team Saber

1 p.m.
Division I Women’s Team Epee
Y10 Men’s Saber
Y12 Women’s Epee

3 p.m.
Division I Men’s Foil Semifinals and Gold Medal Bouts



Tag(s): News