skip navigation

Lovejoy Wins Double Bronze at the Warsaw Wheelchair World Cup

07/13/2018, 1:00pm CDT
By Nicole Jomantas

Curtis Lovejoy (second from right) winning the first of two bronze medals in Warsaw. Photo Credit: Ginny Boydston

(Colorado Springs, Colo.) – Two-time Wheelchair World Champion Curtis Lovejoy (College Park, Ga.) won two World Cup bronze medals in Warsaw, Poland.

Lovejoy finished third in Category C men’s foil and repeated the result in Cat C men’s épée.

After a 1-2 result in the foil pools, Lovejoy defeated Aleksei Shcheglov (EST), 15-6, in the quarter-finals. He lost his semifinal bout, 15-8, to eventual gold medalist Chunhee Park (KOR).

Lovejoy finished 2-2 in the épée pools and took a direct elimination round win over Zsolt Szarvas (HUN) at 15-10 before a 15-12 loss to Dmitrijs Valainis (LAT).

Three-time Wheelchair World Team member Ellen Geddes (Johnston, S.C.) advanced to the direct elimination rounds in both the Cat B women’s foil and épée events.

In the foil competition, Geddes posted a 2-2 pool finish to earn a bye into the table of 16 where she lost to Beatrice Maria Vio (ITA), 15-1. Vio would go on to win gold.

Geddes went 1-3 in pools in the épée competition to advance to the direct elimination round, but lost in the 32 to Alesia Makrytskaya (BLR), 15-9.

Seventeen-year-old Shelby Jensen (Salt Lake City, Utah) also earned a pair of top-32 results in Warsaw.  

The Cat A fencer advanced to the DEs of the épée event after a 2-3 pool finish. She lost her table of 32 bout, however, to Elke Lale Van Achterberg (TUR), 15-9.

After the withdrawal of a fencer in her saber pool, Jensen ended the round at 1-3. In the direct elimination rounds, Jensen lost to Marta Fidrych (POL), 15-3.

Jensen competed in the Category A épée event as well, but missed the cut after a 0-6 pool finish.

Patricia Dykes (Gulf Breeze, Fla.) and Richard Swauger (Columbus, Ohio) both competed in the Category A saber events, but finished 0-4 and 0-5, respectively, in the women’s and men’s pool rounds and were eliminated.

Visit http://szablakilinskiego.pl/?page_id=70 for complete results.

Top eight and U.S. results are as follows:

Warsaw Wheelchair Men’s Category A Épée World Cup
1. Piers Gilliver (GBR)
2. Artur Yusupov (RUS)
3. Maxim Shaburov (RUS)
3. Zainulabdeen Al-Madhkhoori (IRQ)
5. Robert Citerne (FRA)
6. Liqiang Chen (CHN)
7. Dariusz Pender (POL)
8. Jiangiang Wang (CHN)

Warsaw Wheelchair Men’s Category B Épée World Cup
1. Dimitri Coutya (GBR)
2. Yohan Peter (FRA)
3. Anton Datsko (UKR)
3. Alexander Kuzyukov (RUS)
5. Andrei Pranevich (BLR)
6. Marc Andre Cratere (FRA)
7. Ammar Ali (IRQ)
8. Jie Zhang (CHN)

Warsaw Wheelchair Men’s Category C Épée World Cup
1. Serhii Shavkun (UKR)
2. Dmitrijs Valainis (LAT)
3. Curtis Lovejoy (College Park, Ga.)
3. William Russo (ITA)
5. Zsolt Szarvas (HUN)
6. Aleksei Shcheglov (EST)
7. Claudio Radicello (ITA)
8. Martino Seravalli (ITA)

Warsaw Wheelchair Women’s Category A Épée World Cup
1. Iuliia Maya (RUS)
2. Yevheniia Breus (UKR)
3. Alena Evdokimova (RUS)
3. Zsuzsanna Krajnyak (HUN)
5. Marta Fidrych (POL)
6. Justine Charissa Ng (HKG)
7. Sabrina Poignet (FRA)
8. Natalya Afonina (RUS)

31. Shelby Jensen (Salt Lake City, Utah)

Warsaw Wheelchair Women’s Category B Épée World Cup
1. Tetiana Pozniak (UKR)
2. Lanzhu Ao (CHN)
3. Saysunee Jana (THA)
3. Ludmila Vasileva (RUS)
5. Kristina Fiaklistava (BLR)
6. Patrycja Hareza (POL)
7. Olena Fedota (UKR)
8. Irina Mishurova (RUS)

20. Ellen Geddes (Johnston, S.C.)

Warsaw Wheelchair Men’s Category A Foil World Cup
1. Richard Osvath (HUN)
2. Roman Fedyaev (RUS)
3. Dariusz Pender (POL)
3. Artur Yusupov (RUS)
5. Hao Li (CHN)
6. Andrii Demchuk (UKR)
7. Mikhail Karpov (RUS)
8. Meng Chai Cheong (HKG)

Warsaw Wheelchair Men’s Category B Foil World Cup
1. Dimitri Coutya (GBR)
2. Maxime Valet (FRA)
3. Anton Datsko (UKR)
3. Fan Li Zhu (CHN)
5. Jacek Gaworski (POL)
6. Albert Kamalov (RUS)
7. Alexander Kuzykov (RUS)
8. Zbigniew Wyganowski (POL)

Warsaw Wheelchair Men’s Category C Foil World Cup
1. Chunhee Park (KOR)
2. Serhii Shavkun (UKR)
3. Curtis Lovejoy (College Park, Ga.)
3. William Russo (ITA)
5. Aleksei Shcheglov (EST)
6. Martino Seravalli (ITA)
7. Elias Semaan (LIB)
8. Claudio Radicello (ITA)

Warsaw Wheelchair Women’s Category A Foil World Cup
1. Chui Yee Yu (HKG)
2. Andrea Mogos (ITA)
3. Alena Evdokimova (RUS)
3. Zsuzsanna Krajnyak (HUN)
5. Haiyan Gu (CHN)
6. Eva Andrea Hajmasi (HUN)
7. Nataliia Mandryk (UKR)
8. Nino Tibiashvili (GEO)

19. Shelby Jensen (Salt Lake City, Utah)

Warsaw Wheelchair Women’s Category B Foil World Cup
1. Beatrice Maria Vio (ITA)
2. Saysunee Jana (THA)
3. Yuen Ping Chung (HKG)
3. Irina Mishurova (RUS)
5. Ludmila Vasileva (RUS)
6. Alesia Makrytskaya (BLR)
7. Gyongyi Dani (HUN)
8. Rong Xiao (CHN)

12. Ellen Geddes (Johnston, S.C.)

Warsaw Wheelchair Men’s Category A Saber World Cup
1. Hao Li (CHN)
2. Edoardo Giordan (ITA)
3. Andrii Demchuk (UKR)
3. Piers Gilliver (GBR)
5. Maxim Shaburov (RUS)
6. Richard Osvath (HUN)
7. Artem Manko (UKR)
8. Rafal Ziomek (POL)

48. Richard Swauger (Columbus, Ohio)

Warsaw Wheelchair Men’s Category B Saber World Cup
1. Grzegorz Pluga (POL)
2. TImur Khamatshin (RUS)
3. Yannick Ifebe (FRA)
3. Pierre Mainville (CAN)
5. Shah Rashid (GBR)
6. Alexander Kurzin (RUS)
7. Marco Cima (ITA)
8. Maxime Valet (FRA)

Warsaw Wheelchair Women’s Category A Saber World Cup
1. Yevheniia Breus (UKR)
2. Eva Andrea Hajmasi (HUN)
3. Nataliia Morkvych (UKR)
3. Sabrina Poignet (FRA)
5. Andrea Mogos (ITA)
6. Nino Tibiashvili (GEO)
7. Amarilla Veres (HUN)
8. Marta Fidrych (POL)

26. Shelby Jensen (Salt Lake City, Utah)
31. Patricia Dykes (Gulf Breeze, Fla.)

Warsaw Women’s Saber Category B Women’s Saber World Cup
1. Irma Khetsuriani (GEO)
2. Saysunee Jana (THA)
3. Anastasiya Kastsiuchkova (BLR)
3. Tetiana Pozniak (UKR)
5. Patrycja Hareza (POL)
6. Olena Fedota (UKR)
7. Nadiia Doloh (UKR)
8. Kalliopi Loufaki (GRE)

Warsaw Wheelchair Women’s Team Épée World Cup
1. Russia
2. China
3. France
4. Hungary
5. Ukraine
6. Hong Kong
7. Belarus
8. Poland

Warsaw Wheelchair Men’s Team Foil World Cup
1. Poland
2. Great Britain
3. Russia
4. Korea
5. China
6. France
7. Hungary
8. Brazil

 

Tag(s): Latest News