skip navigation

Trio of Parafencers Earn Top-32 Results in Korea

09/19/2019, 6:45pm CDT
By Kristen Henneman

Cat Bouwkamp earned a top-32 result at the Wheelchair Worlds in Korea. Photo Credit: Ginny Boydston.

(Colorado Springs, Colo.) – Byron Branch (Bellbrook, Ohio), Catherine Bouwkamp (Fishers, Ind.) and Shelby Jensen (Salt Lake City, Utah) each secured top-32 finishes on Wednesday at the Wheelchair World Championships in Cheongju, Korea.

Competing in saber for just the second time in his career, Branch improved on his first saber result by going 2-4 in pools to advance to the table of 32, where he lost by a 15-3 score to Richard Osvath (HUN), a three-time Paralympic medalist and silver medalist in Rio.

 

2019 Wheelchair World Championships Results

At her first World Championships, Jensen earned a place in the direct elimination rounds with a 1-4 pool record. However, against 2018 Asian Championships silver medalist Xiujian Wang (CHN), Jensen came up short by a score of 15-8. Despite the loss, Jensen remains the top-ranked fencer from the African and American Zones, sitting at No. 22 in the Paralympic Qualification Rankings with at least a top-25 position needed by the end of the qualification period in May of 2020.

A 2012 Paralympian, Bouwkamp returned to competition for the first time since 2014 and went 2-4 in the Category A epee pools before falling to seven-time Paralympic gold medalist Chui Yee Yu (HKG) in the 32, 15-10.

Four additional athletes competed for Team USA, but did not advance out of pools: Victoria Isaacson (Poughkeepsie, N.Y.) in Category A women’s epee, Rick Swauger (Logan, Ohio) in Category A men’s saber, Curtis Lovejoy (College Park, Ga.) in Category B men’s epee and Terry Hayes (North Fort Myers, Fla.) in Category B women’s saber.

Top eight and U.S. results are as follows:

Wheelchair World Championships Men’s Category A Saber
1. Jianquan Tian (CHN)
2. Hao Li (CHN)
3. Piers Gilliver (GBR)
3. Edoardo Giordan (ITA)
5. Richard Osvath (HUN)
6. Andrii Demchuk (UKR)
7. Artem Manko (UKR)
8. Rafal Ziomek (POL)

30. Byron Branch (Bellbrook, Ohio)
38. Rick Swauger (Logan, Ohio)

Wheelchair World Championships Women’s Category A Épée

1. Xufeng Zou (CHN)
2. Jing Bian (CHN)
3. Alena Evdokimova (RUS)
3. Zsuzsanna Krajnyak (HUN)
5. Iuliia Maya (RUS)
6. Xiujian Wang (CHN)
7. Jing Rong (CHN)
8. Justine Charissa Ng (HKG)

27. Catherine Bouwkamp (Fishers, Ind.)
29. Shelby Jensen (Salt Lake City, Utah)
34. Victoria Isaacson (Poughkeepsie, N.Y.)

 
Wheelchair World Championships Men’s Category B Épée
1. Dimitri Coutya (GBR)
2. Daoliang Hu (CHN)
3. Oleg Naumenko (UKR)
3. Andrei Pranevich (BLR)
5. Anton Datsko (UKR)
6. Istvan Tarjanyi (HUN)
7. Jovane Guissone (BRA)
8. Ammar Ali (IRQ)

34. Curtis Lovejoy (College Park, Ga.)

Wheelchair World Championships Women’s Category B Saber
1. Shumei Tan (CHN)
2. Boglarka Mezo (HUN)
3. Nadiia Doloh (UKR)
3. Rossanna Pasquino (ITA)
5. Anastasiya Kastsiuchkova (BLR)
6. Patrycja Hareza (POL)
7. Irma Khetsuriani (GEO)
8. Jana Saysunee (THA)

22. Terry Hayes (North Fort Myers, Fla.)
 

Tag(s): Latest News