skip navigation

Honor Johnson Takes Sixth on Opening Day of Junior Worlds

04/04/2021, 7:00am CDT
By Kristen Henneman

Honor Johnson (right) advanced to the quarter-finals of the women's saber event at the Cadet Worlds in Cairo. Photo Credit: #BizziTeam


Former Cadet World medalist Honor Johnson finished in the top eight at her first Junior Worlds. Photo Credit: #BizziTeam

(Colorado Springs, Colo.) – 2019 Cadet World bronze medalist Honor Johnson (Bethesda, Md. / Bergen Fencing Club) earned Team USA’s best result on the first day of the Junior and Cadet World Championships, finishing sixth in the junior women’s saber event in Cairo, Egypt.

The top-ranked junior in the United States, Johnson went 5-1 in pools and 3-1 in the direct elimination rounds on Saturday, taking two clutch 15-14 bouts to place in the top eight.

2021 Junior and Cadet World Championship Live Results

With a bye into the table of 64, Johnson faced her first opponent that would take her down to the final touch, edging out three-time Junior World Team member Oleksandra Bondar (UKR), 15-14.

In the table of 32, the 17-year-old bested three-time Junior World Team member Kaouther Mohamed Belkebir (ALG), 15-7, before outtouching World No. 2 and 2019 Junior World bronze medalist Yoana Ilieva (BUL), 15-14.

One win away from a medal, Johnson fell behind 8-5 at the break against two-time Junior World Team member Hayoung Jeon (KOR), 8-5, and Jeon held on for the win, 15-11. Jeon went on to win gold.

Atara Greenbaum (Boca Raton, Fla. / Alle Fencing Club / Notre Dame), 2018 Cadet World bronze medalist Alexis Anglade (Alpharetta, Ga. / Nellya Fencers / Princeton) and Zoe Kim (Basking Ridge, N.J. / Kaprica United Fencing Academy) each earned top-32 results.

All three came out of the gates strong, going 5-1 in pools.

Making her Junior Worlds debut, Greenbaum overcame three-time Junior World Team member Sofiya Spicheva (KAZ), 15-10, in the table of 64, but fell to the eventual bronze medalist, Dariya Drozd (RUS), 15-6, in the following round.

Anglade, a 2018 Cadet World medalist, posted a 15-10 victory over three-time Junior World Team member Teodora Vutova (BUL) in her first DE bout, but was narrowly edged out by 2020 Junior African Championship bronze medalist Sara Shouman (EGY), 15-14, in the 32.

One of three athletes for Team USA competing in both the cadet and junior events, Kim gave up just two points against Daria Bulba (UKR) in the 64 for a 15-2 win, but in the 32 came up short to 2019 Senior World Team member Maria Matei (ROU), 15-13.

In the junior men’s saber event, Jackson McBride (Gilbert, Ariz. / Phoenix Fencing Academy), two-time Junior and Cadet World medalist Christopher Walker (Atlanta, Ga. / Nellya Fencers / Columbia) and two-time Junior World Team member Luke Linder (Chandler, Ariz. / Phoenix Fencing Academy / Notre Dame) finished in the top 32 while 2018 Cadet World silver medalist Robert Vidovszky (Emerald Hills, Calif. / Premier Fencing Academy) took a top-64 result.

Competing at his first Junior Worlds, McBride went 5-1 in pools to take the No. 5 seed and a bye to the table of 64 where he bested 2020 Cadet African Championship bronze medalist Eyad Marouf (EGY) by one point, 15-14. However, in the table of 32, he came out on the losing side of a close bout, losing to Marouf’s teammate, 2018 Youth Olympic Games bronze medalist Mazen Elaraby (EGY), 15-13.

Both Walker and Linder went 4-2 in pools to start their day. Linder beat Tolga Aslan (TUR), 15-10, and Walker defeated two-time Cadet World Team member Goncalo Barros (POR), 15-7, to advance to the table of 32, but both suffered 15-13 losses to 2019 Cadet World Champion Vasyl Humen (UKR) and the eventual silver medalist, Bobirjon Rasulov (UZB), respectively.

After going 2-3 in pools, Vidovszky controlled his table of 128 bout against two-time Junior World Team member Dimitar Raikin (BUL), 15-6, but fell to Todor Stoychev (BUL), 15-11, in the table of 64.

Top eight and U.S. results are as follows:

Women’s Saber Junior World Championships
1. Hayoung Jeon (KOR)
2. Nisanur Erbil (TUR)
3. Valeriia Prochenko (UKR)
3. Dariya Drozd (RUS)
5. Natalia Botello (MEX)
6. Honor Johnson (Bethesda, Md.)
7. Zaynab Dayibekova (UZB)
8. Amalia Aime (FRA)

21. Atara Greenbaum (Boca Raton, Fla.)
22. Alexis Anglade (Alpharetta, Ga.)
23. Zoe Kim (Basking Ridge, N.J.)

Men’s Saber Junior World Championships
1. Kirill Tyulyukov (RUS)
2. Bobirjon Rasulov (UZB)
3. Adham Moataz (EGY)
3. Szymon Hryciuk (POL)
5. Artem Terekhov (RUS)
6. Si Hang Alvin So (HKG)
7. Paco Boureau (FRA)
8. Mazen Elaraby (EGY)

17. Jackson McBride (Gilbert, Ariz.)
22. Christopher Walker (Atlanta, Ga.)
23. Luke Linder (Chandler, Ariz.)
62. Robert Vidovszky (Emerald Hills, Calif.)

Tag(s): Latest News