skip navigation

Ellen Geddes Secures Second Top-16 Result at Wheelchair Worlds

09/20/2019, 3:45am CDT
By Kristen Henneman

Ellen Geddes placed 10th in the Category B women's foil event. Photo Credit: Ginny Boydston

(Colorado Springs, Colo.) – Four-time World Team member Ellen Geddes (Johnston, S.C.) claimed a 10th-place result in Category B women’s foil at the Wheelchair World Championships in Cheongju, Korea.

The result marks the second top-16 result at this year’s Worlds for Geddes after her ninth-place finish in Category B women’s épée. The result is also Geddes best in the event at a World Championships since 2013.

2019 Wheelchair World Championships Results

Now ranked No. 13 in the Paralympic Qualification Rankings in women’s foil and No. 12 in women’s épée, Geddes went 4-2 in pools to earn a bye to the table of 16.

However, she drew six-time World Championship medalist Viktoria Boykova (RUS) and lost the bout, 15-6.

Terry Hayes (North Fort Myers, Fla.) also competed in the Category B foil event, going 0-5 in pools and was eliminated.

In the Category A men’s foil competition, Byron Branch (Bellbrook, Ohio) earned a top-32 finish to improve to No. 30 in the Paralympic Qualification Rankings and become the top fencer in the Pan American and African regions.

The first time World Team member and 2018 Pan Am Champion went 3-3 in pools to earn a bye into the table of 32, but came up short against the 2016 Paralympic Champion in saber, Andrii Demcuk (UKR), 15-10.

Top eight and U.S. results are as follows:

Wheelchair World Championships Women’s Category B Foil
1. Beatrice Maria Vio (ITA)
2. Rong Xiao (CHN)
3. Saysunee Jana (THA)
3. Ludmila Vasileva (RUS)
5. Irina Mishurova (RUS)
6. Jingjing Zhou (CHN)
7. Viktoria Boykova (RUS)
8. Irma Khetsuriani (GEO)

10. Ellen Geddes (Johnston, S.C.)
25. Terry Hayes (North Fort Myers, Fla.)

Wheelchair World Championships Men’s Category A Foil
1. Liqiang Chen (CHN)
2. Sai Chun Zhong (CHN)
3. Gang Sun (CHN)
3. Artur Yusupov (RUS)
5. Roman Fedyaev (RUS)
6. Nikita Nagaev (RUS)
7. Richard Osvath (HUN)
8. Michal Nalewajek (POL)

24. Byron Branch (Bellbrook, Ohio)

Wheelchair World Championships Men’s Category C Épée
1. Serhii Shavkun (UKR)
2. Dmitry Belyaev (RUS)
3. William Russo (ITA)
3. Smitrijs Valainis (LAT)
5. Serhii Sheptitskyi (UKR)
6. Alexander Logutenko (RUS)
7. Nikolay Lukyanov (RUS)
8. Zsolt Szarvas (HUN)

Wheelchair World Championships Women’s Category C Foil
1. Hanna Pashkova (UKR)
2. Anna Gladilina (RUS)
3. Consuelo Nora (ITA)
 

Tag(s): Latest News